Webový prohlížeč, který používáte je zastaralý a není podporován (některé funkce nemusí fungovat správně). Prosíme aktualizujte si prohlížeč. Více informací na odkazu zde.
Prohlašuji, že jsem se seznámil se zásadami zpracování osobních údajů.
Nemáte účet?
Jazyk
Čeština
Slovenčina
English
Deutsch
Měna
Česká koruna (CZK)
Euro (EUR)
Americký dolar (USD)
Země
Česká republika
Vybrat jinou zemi
menu
Beauty poradna Beauty blog Doprava a platba

Doprava

Doprava pro zemi: Česká republika
Doprava Cena Doprava zdarma od
PPL Parcel Shop PPL Parcel Shop Od 55 Kč 500 Kč
Česká pošta - Balík Do ruky Česká pošta - Balík Do ruky 88 Kč 2 000 Kč
Zásilkovna domů - kurýr Zásilkovna domů - kurýr Od 91 Kč 2 500 Kč
Balíkovna Balíkovna 63 Kč 1 990 Kč
Česká pošta - Balík Na poštu Česká pošta - Balík Na poštu 92 Kč
PPL PPL Od 90 Kč
GLS GLS Od 97 Kč
Zásilkovna Zásilkovna Od 61 Kč 1 690 Kč
Osobní odběr - Výdejní box Uherské Hradiště Osobní odběr - Výdejní box Uherské Hradiště Zdarma
Osobní odběr - Uherské Hradiště Osobní odběr - Uherské Hradiště 45 Kč 2 500 Kč

Platba

Dostupné způsoby platby jsou závislé na zvolené dopravě.
Platba Cena
Bankovní převod (zálohová faktura) 0 Kč
Dobírka 29 Kč
Hotově ve výdejně 0 Kč
Platební kartou ve výdejně 0 Kč
Platební karta online 0 Kč
Kontakt Dárky
Registrujte se a získejte výhody!

Astaxanthin: Vnitřní "krém na opalování"

14. 6. 2022

Každý miluje opálenou pokožku. Jak se ale opálit a nespálit? V dnešním článku máme pro vás pár tipů, které vám doslova zachrání kůži!

Přichází léto - dlouho očekávané roční období. Nastává čas letních dovolených, strávených zejména u vody a na slunci. Někdo vášnivě miluje opalování, jiní zase vyráží za outdoorovými sporty, na kolo, na zahrádky či chalupy. Všechny tyto aktivity jsou však povětšinou na slunci. Proto bychom v tomto období neměli zapomínat na ochranu naší pokožku, aby opálení bylo nejen krásné, ale i zdravé. Máme pro vás skvělé tipy, které vám doslova zachrání kůži!

Jak vzniká opálení?

Opálením (změnou pigmentace kůže) se naše tělo chrání před spálením od slunečních paprsků a negativním vlivům nadměrného vystavování se slunci. Tato lidská ochrana proti slunečnímu záření vzniká v horní vrstvě kůže. Je to poslední část kůže, kde jsou buňky, které postupně "dozrávají" a tím pádem odumírají a opouští naše tělo. Průměrná životnost těchto buněk je 28 dní. Za 28 dní se obmění celá vrchní vrstva naší kůže a tím pádem i slábne naše opálení. Opálení je reakcí kůže na sluneční záření - především na záření UV. UV záření dělíme na 3 typy:

 • UVA záření - toto záření není blokováno mraky, nezpůsobuje spáleniny, ale proniká hluboko do kůže, kde přispívá k tvorbě volných radikálů a může způsobovat dlouhodobé poškození kůže.
 • UVB záření - toto záření je blokováno mraky, aktivuje pigmentové buňky, které začnou vyrábět melanin (hnědý až černý pigment). Záření UVB je zodpovědné za opálení, ale i spálení a případnou rakovinu kůže.
 • UVC záření - toto záření se na Zemi běžně nevyskytuje, jelikož je kompletně pohlceno zemskou atmosférou.

Jak se opálit a nespálit?

Existuje několik základních tipů, jak se zdravě opalovat. Většina z nás tyto tipy již někdy slyšela a nebo o nich četla, takže si je pojďme jenom rychle připomenout:

 • Zjistěte jaký máte fototyp pokožky - jak dlouho vydržíte na slunci bez ochrany, aniž byste se spálili.
 • Vybírejte opalovací krém na tvář i tělo s SPF nad 30 s širokospektrální ochranou proti UVB i UVA záření.
 • Nezapomeňte aplikovat opalovací krém pravidelně (hlavně po koupání, cvičeni, apod.).
 • Nezapomínejte na nos, uši a celý obličej.
 • Využijte antioxidanty pro ochranu pokožky během opalování a odstranění volných radikálů z těla.

Opalování a antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály a chrání tím naše tělo před oxidačním poškozením. Volné radikály vznikají v našem organismu, získáváme je z nevhodných potravin, ale i stresu, psychickou, fyzickou zátěží, znečištěného ovzduší nebo cigaretového kouře. Rovněž se také spojuje se špatnou životosprávou. Je ovšem důležité vědět, že i volné radikály mají v lidském těle důležitou funkci, jejich úkolem je zabíjet bakterie, které mohou vyvolat infekční onemocnění. Proto by měly být antioxidanty a volné radikály v rovnováze. Některé antioxidanty si vyrábí tělo samo, některé můžeme získat ze stravy a mohou být jak přírodního, tak syntetického původu.

Během opalování jsou naše kožní buňky vystaveny ultrafialovému záření, které produkuje volné radikály, které spouštějí účinky stárnutí, jako je ochabování kůže, vrásky a možné rakovinové změny. Proto antioxidanty pomáhají také k ochraně naší kůže při opalování tím, že zmírňují dopad volných radikálů na naše tělo. Dodávají pokožce potřebné látky, aby si zachovala pružnost a svěžest po celý život. Rovněž také podporují tvorbu melaninu, což nám přináší krásné a dlouhotrvající opálení. Proto je důležité, zejména v letním období, dodat tělu zvýšené množství antioxidantů - jako je Astaxanthin.

Co je to Astaxanthin?

Astaxanthin je jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů, který se řadí mezi karotenoidy (skupina pigmentů, které jsou rozpustné v tucích, stejně jako beta-karoten). Má široké spektrum blahodárných účinků na lidský organismus, jako je schopnost bojovat s hlavními příčinami stárnutí nejen v kůži, ale v orgánech a tkáních v celém těle. Astaxanthin chrání a podporuje zdravé funkce, snižuje riziko rakoviny, zmírňuje dopady cukrovky, chrání srdeční sval a cévy, zpomaluje stárnutí mozku a podporuje zdraví očí.

S Astaxanthinem se už většina z nás setkala, přestože o tom ani nemusí vědět. Tento antioxidant je totiž obsažen například v:

 • mase lososů, krevet či humrů;
 • červeném droždí;
 • vodních řasách (nejvíce Astaxanthinu obsahuje jednobuněčná sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis);
 • a další...

Astaxanthin jako SPF ochrana před sluncem

Lidské tělo je především během letních měsíců vystaveno intenzivnímu slunečnímu záření, které je bohužel škodlivé pro naši kůži. UV záření, neboli ultrafialové záření, je lidským zrakem neviditelné elektromagnetické vlnění. Delší působení UV záření má za následek zarudnutí kůže a může dojít až ke vzniku popálenin. Chronické vystavování kůže UV záření může v krajním případě vést kromě vzniku pigmentových skvrn a vrásek až k rakovině kůže. Paprsky UVB pronikají do vnější vrstvy pokožky, což má za následek popáleniny ze slunce, zatímco paprsky UVA proniknou hlouběji do pokožky a způsobují oxidační stres a předčasné stárnutí pokožky.

Astaxanthin je vysoce účinný antioxidant, který zabraňuje poškození buněk aktivním kyslíkem. Tímto svým působením se podílí i na ochraně kůže před UV zářením a spálením od slunce. Navíc urychluje hojení pokožky po poškození slunečním zářením. Také bylo prokázáno, že užívání doplňků Astaxanthinu (Swanson Astaxanthin, Life Extension Astaxanthin) prodlužuje dobu, kdy tělo přestane odolávat slunečnímu záření a dochází právě ke spálení pokožky. Navíc je Astaxanthin schopen pronikat do všech vrstev pokožky (opalovací krémy mohou dosáhnout pouze nejvzdálenějších vrstev), a tak působí jako takový "vnitřní opalovací krém" na ochranu proti UV záření, nejsilnějšímu rizikovému faktoru rakoviny kůže.

Jak užívat Astaxanthin v létě?

S užíváním Astaxanthinu se doporučuje začít alespoň 14 dní před pobytem na slunci. Při vnitřním užití 4 mg denně po dobu alespoň 14 dnů se totiž značně prodlouží doba, kterou může člověk strávit na sluníčku bez začervenání kůže. Samozřejmě platí, čím déle Astaxanthin užíváte, tím intenzivnější bude ochrana před sluncem. A to není vše! Studie na lidech také prokázaly, že 6 mg/den Astaxanthinu po dobu 6-8 týdnů redukuje vrásky, ztrátu hydratace a velikost stařeckých skvrn a zároveň zlepšuje obsah vlhkosti, elasticitu a texturu pokožky u mužů i žen, zejména v kombinaci s lokální aplikací astaxanthinu.* Takže pokud jste doteď váhali, zda začít s užíváním Astaxanthinu, teď máte určitě jasno.

*Tominaga K, Hongo N, Karato M, Yamashita E. Cosmetic benefits of astaxanthin on humans subjects. Acta Biochim Pol. 2012;59(1):43-7.


Zaujal Vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli.

Tato stránka v rámci poskytovaní služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zde .